Internațional

Friedrich Merz susține utilizarea rachetelor Taurus de către Ucraina: „Trebuie să treacă de la reacție la acțiune”

Friedrich Merz, liderul Uniunii Creștin-Democrate (CDU) și favorit pentru funcția de cancelar al Germaniei, a sugerat că Ucraina ar trebui să primească rachete de croazieră Taurus pentru a putea lovi ținte strategice rusești, inclusiv în Crimeea.

Declarațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă în care Merz a abordat strategia occidentală în războiul ruso-ucrainean și poziția Germaniei în cadrul alianțelor europene.

„Ucraina trebuie să treacă de la o poziție reactivă la una proactivă pe câmpul de luptă. Livrarea de rachete Taurus ar putea contribui decisiv la atingerea acestui obiectiv. Nu putem cere Ucrainei să se apere cu mâinile legate la spate”, a afirmat Merz.

Ținte strategice: Podul Kerci

Liderul CDU a evocat în mod explicit posibilitatea ca Ucraina să folosească rachetele Taurus pentru a ataca infrastructura militară din Crimeea, precum Podul Kerci, un element-cheie în logistica militară rusă.

„Este nevoie de o revizuire strategică a modului în care susținem Ucraina. Nu putem exclude lovituri asupra infrastructurii folosite de Rusia pentru a menține ocupația teritoriilor ucrainene”, a adăugat Merz.

Un contrast cu poziția lui Olaf Scholz

Declarațiile vin în contrast puternic cu poziția actualului cancelar Olaf Scholz, care a refuzat până acum aprobarea transferului de rachete Taurus către Ucraina, invocând riscul escaladării conflictului și implicarea directă a forțelor germane în coordonarea țintelor.

Merz a criticat această abordare, considerând-o „excesiv de prudentă” și lipsită de viziune strategică:

„Sprijinul trebuie să fie ferm, clar și coordonat cu partenerii noștri europeni. Nu este momentul să ne ascundem în spatele temerilor politice”, a punctat acesta.

Sprijin european și dileme strategice

Discuțiile despre livrarea rachetelor cu rază lungă de acțiune, precum Taurus (cu o rază de până la 500 km), sunt parte a unei dezbateri mai ample în rândul aliaților NATO privind limitele ajutorului militar pentru Ucraina. Franța și Marea Britanie au trimis deja sisteme similare (SCALP și Storm Shadow), însă Germania a rămas reticentă.

Rachetele Taurus sunt fabricate de compania germană  MBDA și pot fi folosite pentru lovituri de precizie împotriva unor obiective fortificate, inclusiv buncăre subterane sau poduri strategice – ceea ce le face o armă deosebit de valoroasă pentru Ucraina în actualul context al războiului.

Rusia avertizează că Germania va fi implicată direct în război

„O lovitură cu aceste rachete împotriva unor instalaţii ruse (…) va fi considerată drept o participare directă a Germaniei la ostilităţi alături de regimul de la Kiev, cu toate consecinţele pe care aceasta le implică”, a declarat purtătoarea de cuvânt a administrației de la Moscova, Maria Zaharova.

Back to top button