LPF și EAD au programat partidele din etapele 16 și 17 din Liga 1
LPF și deținătorii drepturilor TV, firma EAD, au programat partidele din etapele 16 și 17 din Liga 1 dar anul fotbalistic 2021 începe cu partida restanță dintre FC Viitorul Constanța și FC Hermannstadt, ce se va disputa duminică, 10 ianuarie, cu începere de la ora 19.00.
Liga Profesionistă de Fotbal și deținătorii drepturilor de televizare au stabilit orele de desfășurare ale partidelor din primele două etape ale anului. Partidele vor fi transmise în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.
Etapa a 16-a
Marți, 12 ianuarie
Ora 17.00 Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari
Ora 19.45 Universitatea Craiova – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
Miercuri, 13 ianuarie
Ora 17.00 Chindia Târgoviște – Poli Iași
Ora 19.00 FC Hermannstadt – Dinamo
Joi, 14 ianuarie
Ora 17.00 FC Botoșani – FC Argeș
Ora 20.00 CFR Cluj – Academica Clinceni
Vineri, 15 ianuarie
Ora 17.00 UTA – Viitorul Constanța
Ora 20.00 FCSB – Astra Giurgiu
Etapa a 17-a
Sâmbătă, 16 ianuarie
Ora 20.00 Dinamo – Chindia Târgoviște
Duminică, 17 ianuarie
Ora 14.30 Academica Clinceni – FC Hermannstadt
Ora 16.45 FC Argeș – Gaz Metan Mediaș
Ora 19.00 Sepsi OSK Sf Gheorghe – CFR Cluj
Luni, 18 ianuarie
Ora 17.00 Poli Iași – FC Botoșani
Ora 20.00 Astra Giurgiu – Universitatea Craiova
Marți, 19 ianuarie
Ora 17.00 FC Voluntari – UTA
Ora 20.00 Viitorul Constanța – FCSB
LPF și EAD au programat partidele din etapele 16 și 17 din Liga 1.
Clasamentul la finalul anului 2020 se prezintă în felul următor:
Ultima etapă din Liga 1 s-a jucat între 19 și 22 decembrie și s-au înregistrat următoarele rezultate:
Sâmbătă 19 decembrie, ora 15:00
Chindia – FC Argeş 2-2
Deslandes 35 – autogol, Dulca 41 / Șerban 34 – penalty, Grecu 72
Sâmbătă 19 decembrie, ora 20:30
Gaz Metan – Viitorul 1-0
Ondrej Baco 48
Duminică 20 decembrie, ora 14:00
Hermannstadt – Poli Iași 0-1
/ Cristea 68 – penalty
Duminică 20 decembrie, ora 16:30
FC Botoşani – Voluntari 1-1
Keyta 51 – penalty / Grădinaru 74
Duminică 20 decembrie, ora 21:00
Clinceni – Dinamo 1-1
Chunchukov 76 / Anton 65
Luni 21 decembrie, ora 17:30
UTA – Astra Giurgiu 0-6
/ Riza 7, Budescu 20 – penalty, 64 – penalty, 77, Azulay 81, 84
Luni 21 decembrie, ora 20:30
FCSB – Sepsi 1-1
Cristea 30 / Fofana 37
Marți 22 decembrie, ora 21:00
CFR Cluj – U Craiova 0-0